14 grudnia miało miejsce w Nansenie niecodzienne wydarzenie. 
Młodzież pod kierunkiem nauczycieli przygotowała imprezę pod hasłem Zwyczaje bożonarodzeniowe w różnych krajach, tj. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Rosji, Ukrainie, Szwecji i w ojczyźnie patrona szkoły, Fridtjofa Nansena, Norwegii.
Był to jednocześnie dzień otwarty w Zespole Szkół, na który zostali zaproszeni uczniowie ósmych klas szkół podstawowych i trzecich klas gimnazjów z Piastowa.
Ale to magia świąt wybijała się na pierwszy plan. W auli, z bajecznymi aranżacjami, jak przystało na okres przedświąteczny, zorganizowano stoiska tematycznie związane z poszczególnymi krajami; ze zwyczajami bożonarodzeniowymi, gadżetami świątecznymi i nie tylko. Uczniowie – Krzysztof, Ewa, Paulina, Marcin, Kuba i Marysia, w oparciu o przygotowane przez siebie prezentacje, zapoznali gości z ciekawostkami dotyczącymi Bożego Narodzenia w poszczególnych krajach.
Dowiedzieliśmy się więc, że święta Bożego Narodzenia obchodzi się w Europie mniej więcej w tym samym czasie, jednak każdy kraj ma własne zwyczaje i tradycje z nimi związane.

 Przygotowania do świąt najwcześniej rozpoczynają Skandynawowie. W każdą niedzielę adwentu zapalają kolejne świeczki, a gdy zapłoną już wszystkie, dzieci otrzymują pierwsze prezenty. Podobnie w Irlandii – już w pierwszych dniach grudnia zaczyna się wysyłanie kartek świątecznych i kupowanie prezentów. W Luksemburgu w pierwszą niedzielę grudnia odbywa się wielka parada miejska z udziałem św. Mikołaja i Czarnego Piotrusia, od których wszystkie napotkane dzieci otrzymują słodycze.
Najważniejszym symbolem bożonarodzeniowym w większości krajów jest choinka. Jednak w Hiszpanii i Portugalii ważniejsza od choinki jest szopka. W Grecji – przystrojony świątecznie model żaglowca. W Danii – wielką wagę przywiązuje się do prawdziwych świec, płonących prawdziwym światłem, a choinkę przystraja się m. in. wstążkami w kolorach flagi narodowej. Prezenty najczęściej rozdaje św. Mikołaj, który dociera do dzieci w poszczególnych krajach w różnym czasie. I tak około 5, 6 grudnia pojawia się w Polsce, Holandii i Luksemburgu, w wigilię – w Danii, Francji, Irlandii i Włoszech, zaś w drugi dzień świąt w Wielkiej Brytanii. W Hiszpanii i Portugalii prezenty rozdają Trzej Królowie, w Luksemburgu przynosi je pod choinkę Dzieciątko Jezus, we Włoszech – św. Mikołaj i czarownica Befana, w Szwecji – Jul Tamte, którego nazwa powstała z połączenia Mikołaja i gårdstomten czyli krasnali ogrodowych.
Wigilię obchodzi się w większości krajów, choć z reguły nie jest to wieczerza postna. Nie obchodzi się wigilii w Wielkiej Brytanii, Grecji i Holandii. Tradycyjna wigilia, taka jak w Polsce, jest celebrowana we Włoszech. Święta w Austrii, Danii, Finlandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwecji i Włoszech trwają 3 dni. W Wielkiej Brytanii i Holandii – 2 dni. Najkrócej świętują Francuzi, bo tylko 1 dzień (25 grudnia). Za to Grecy aż 12 dni. Atrakcją spotkania w Nansenie było własnoręczne wykonywanie ozdób świątecznych na poszczególnych stanowiskach. Były to prawdziwe dzieła sztuki w postaci kartek świątecznych, bombek, choinek, gwiazdek, bałwanków i krasnali. Powstawały kolorowe wańki-wstańki, różnorodne łańcuchy choinkowe, jak za dawnych lat, uczono się ozdabiania pierników. Nie zabrakło też kolęd, również w wykonaniu uczestników spotkania, które potęgowały nastój świąteczny, integrowały młodzież i ich opiekunów. Przygotowano także poczęstunek w postaci tradycyjnych świątecznych potraw jak czerwony barszcz czy makowiec. Koniec imprezy uwieńczony został quizem w postaci 20 pytań, w którym młodzież miała możliwość sprawdzenia wiedzy dotyczącej zwyczajów bożonarodzeniowych w Europie.
W oczekiwaniu na wyniki, uczniowie z gimnazjów i ósmych klas zapoznali się z ofertą Zespołu Szkół na rok szkolny 2019/2020, którą zaprezentowali uczniowie Nansena z grupy turystycznej, logistycznej, a także z grupy mundurowej.
Dużo radości przysporzyły uczestnikom konkursu różnorodne nagrody nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia; każdy wybierał to, na co miał ochotę. Były podmiany i zamiany, bo każdy
z imprezy musiał wyjść zadowolony.
Szczęśliwe były także pomysłodawczynie imprezy – p. Anna Sz., nauczyciel matematyki, oraz
p. Monika Z., nauczyciel biologii, bo spotkanie wszyscy uznali za bardzo udane.

Scroll to Top
Skip to content